Rzeka WDA – szlaki kajakowe

Wda – Jedna z najpiękniejszych rzek nizinnych w Polsce , położona w północnej części kraju. Nazywana również Czarną Wodą ( nazwa nadana przez krzyżaków ze względu na ciemnobrunatny odcień wód.

Wda ze względu na swoją zmienność, od spokojnie płynącej rzeki po meandry , bystrza stanowi jeden z najbardziej atrakcyjnych szlaków kajakowych w Polsce. Długość autostrady rzecznej wynosi 196 km z czego najatrakcyjniejsze odcinki przypadają na obszar Wdzyckiego i Wdeckiego Parku Krajobrazowego, który wchodzi w skład kompleksu Borów Tucholskich.

Wda, królowa Borowiackich rzek, tak nazywana przez kajakarzy najciekawsze oblicze ma właśnie w Borach Tucholskich – największym obszarze lasu sosnowego w Polsce . To tutaj występują najpopularniejsze szlaki kajakowe do których ściągają turyści z całej polski jak i Europy. Dzieję się tak , ponieważ koryto rzeki płynie w większości przez rezerwaty , obszary ściśle chronione , które są większości zalesione , ukazując nam rzadką roślinność i zwierzęta, co stanowi odrębność na tle Borów Tucholskich . Warto dodać, że Czarna Woda nie płynie na tych odcinkach przez jeziora , nie powodując tym samym trudności jakim jest brak nurtu.

WDA – który odcinek wybrać ?

 

CZARNA WODA – OSOWO LEŚNE

Czarna Woda jest to miejscowość położona nad rzeką na obszarze Borów Tucholskich, idealne miejsce by wystartować na 4- dniową wycieczkę do Tlenia. Płynąć stąd mamy do pokonania 24 km co zajmuje średnio około 7 godzin frajdy. Krajobraz jaki mijamy jest częściowo zalesiony, a częściowo ukazujący łąki. Pierwszy dzień kończymy na polanie przed mostem w Osowo Leśne rozbijając namioty.

OSOWO LEŚNE – WDECKI MŁYN

Po spakowaniu bagażu i zjedzeniu śniadania rozpoczynamy drugi dzień wycieczki do miejscowości Tleń. Tego poranka mamy do przewiosłowania około 20 km. Wda silnie meandruje , ukazując wysokie brzegi.
WAŻNE!!! Jeśli chcemy uzupełnić zapasy w postaci zakupów to jest to ostatnia szansa gdyż w miejscowości WDA , 2 kilometry przed metą znajduje się sklep. Po dopłynięciu do Wdeckiego Młyna czeka nas 100 metrowa przenoska na pole namiotowe znajdujące się za elektrownią wodną na, którym kończymy spływ .

WDECKI MŁYN – BŁĘDNO

Trzeci dzień przedstawia jeden z najciekawszych szlaków kajakowych całej rzeki. To idealne miejsce na spływy kajakowe. Wda silnie kręci odsłaniając przewrócone drzewa . Po około 10 km docieramy na pole namiotowe Żurawki .Jest to 82 km siostrzenicy Brdy, idealne miejsce na nocleg lub odpoczynek z wiatami i WC. Po około 2 godzinach wpływamy do rezerwatu ,, KRZYWE KOŁO W PĘTLI WDY ” niedaleko miejscowości Łuby. Ze względu rzadkie występujące tu siedliska i gatunki ptaków oraz drzewostan lasu liściastego rezerwat stanowi odrębność na tle szlaku Wdy, wprowadzając nas w ekologiczny trans. Dryfując wspomnianym rezerwatem zataczamy koło ( stąd nazwa rezerwatu )docierając do Błędna, miejsca z dużym polem namiotowym mając za sobą 25 kilometrów kajakowej wyprawy.

BŁĘDNO – TLEŃ

Odcinek Błędno – Tleń to prawdziwa perła wśród wszystkich etapów spływu rzeką Wdą. Uważany za najciekawszy z całego biegu Wdy, ten 22-kilometrowy odcinek czwartego dnia spływu oferuje wiele niezapomnianych wrażeń i emocji. Charakteryzuje się dość silnym nurtem, który sprawia, że spływ staje się dynamiczny i pełen przygód.

Podczas spływu kajakowego na tym odcinku będziemy mieli okazję pokonać liczne przeszkody w postaci zwalonych drzew, które można zręcznie przepłynąć. Nurt rzeki przeplata się z bystrzami, tworząc naturalne przeszkody, które dodają adrenaliny każdemu kajakarzowi. Rzeka otacza nas rozmaitą szatą roślinności, która zachwyca swoją różnorodnością i pięknem.

Koryto rzeki płynie w malowniczej dolinie, która niemal w całości jest zalesiona. To sprawia, że spływ kajakowy w tym rejonie staje się wyjątkowo urokliwy i pozwala na pełne zanurzenie się w naturze. Przyroda otaczająca Wdę na tym odcinku jest nieskażona, a jej dzikość sprawia, że każdy moment spływu jest niezwykle relaksujący i jednocześnie ekscytujący.

Ostatnie 7 kilometrów trasy prowadzi przez miejscowość Stara Rzeka, która jest idealnym miejscem na krótki przystanek. Można tu zatrzymać się na obiad i skosztować lokalnych przysmaków, a także odpocząć przed dalszą podróżą. Stara Rzeka to także doskonałe miejsce do wodowania kajaka dla rodzin z dziećmi, dzięki łagodnemu biegowi rzeki i niedużej głębokości. To sprawia, że spływy kajakowe w Tleniu są bezpieczne i dostępne nawet dla najmłodszych miłośników wodnych przygód.